Avaleht  / Meie reisikalender 2018  / > Omaan I
Printida 

Omaan - kõrbeseiklus mägede ja India ookeani vahel

19.10 - 27.10.2018

Lennureis
9 päevaOmaan on kaua peidus olnud pärl. See on maa, kus Aafrika seguneb Araabiaga, kus elustub tuhande ühe öö muinasjutt oma paleede ja kindlustega, turbanit kandva ainuvalitsejast sultaniga, beduiinide ja kaamelitega, viirukipannide ja idamaa turgudega, liivakõrbe ja mererannaga, kaljuste mägede ja sügavate jõesängidega.

Kui naaberriik Dubai teeb kaasa lõppematus võidujooksus maailma kõige kõrgema pilvelõhkuja tiitlile, siis Omaanis on kõrgemad kui 7-korruselised majad keelatud. Omaan on üks puhtamaid ja turvalisemaid riike Araabia lahe ääres. Linnad ja külakesed näevad välja samamoodi kui aastasadu tagasi, ainult katustel turritavad satelliidiantennid ja mobiilimastid mägedes annavad tunnistust, et ka Omaan elab 21. sajandis.

Rahvas on väga sõbralik ja külalislahke. Lapsed tervitavad turiste rõõmsate „Hello! Hello!“ hüüetega, murul piknikku pidav perekond lehvitab ja autojuhid ei ütle meie kohta mitte kliendid vaid külalised.

Riik on hiljaaegu avanud oma uksed rahvusvahelisele turismile ja majanduspoliitikas järgitakse „omaniseerimise“ suunda – et järjest rohkem harida ja tööle suunata oma rahvast ja vähendada võõrsilt tulnud tööjõu osakaalu.
Toidupoodides pole millestki puudust – mis ei kasva kodumaises kõrbes ja kaljudel, tuuakse sisse kasvõi Austraaliast. Ühistransport puudub, sest igaühel on auto või kaks – üks linnas ja teine kõrbes sõitmiseks.

Omaan on islamiriik, nende järgitav Ibadi islam on kõige rahumeelsem ja tolerantsem, mis eraldus islami põhivoolust juba 17. sajandil. Igapäevane elu käibki ülimalt rahulikult,  juhtlauseks "Insha' Allah" ehk "kui Allah tahab".

1.päev R   Koguneme Tallinna lennujaamas kell 10.30. Lend  Tallinn-Istanbul- Muscat.  Kohelejõudmine kell 00.25..

2.päev L   MUSCAT
Lennujaamas maksab reisijuht viisatasud ja kärmelt saame templi passi, võtame seinast või vahetame letis pisut riaale ja sõidame taksodega hotelli.

Peale hommikusööki külastame riigi peamošeed, kuna see on külastajatele avatud vaid hommikutundidel ja mitte iga päev. Asub suhteliselt lähedal, läheme jalutades, et üksiti tutvuda ka meie hotelli ümbrusega.
Sultan Qaboos bin Saidi suur mošee on kõige uuem ja uhkem riigis. Kompleksi peakupli kõrgus on  50 m, põrand on kaetud hiiglasliku vaibaga,  palvesaalis ripub tohutu suur kristallidega kaunistatud kroonlühter. Mošeed ümbritsevad 5 sihvakat minaretti, mis sümboliseerivad islami 5 alustala.
Hotelli tagasi jõudes aklimatiseerume ja puhkame hotelli katusebasseini ääres.

Õhtul sõidame idamaa turule Muttrah souki. See suur labürint on täis eksootilisi lõhnu, värvide sära ja oma kaupa kiitvate müüjate jutuvada. Lisaks heale tujule võib sealt lahkuda suurepäraste ostudega, mis ei maksa palju, sest kohustuslik lõbus kauplemine on parim kohalik meelelahutus. Omaan on viiruki kodumaa – kõrbes kasvavatelt viirukipuudelt kogutud vaik muutub kuivades mitmes toonis ja suuruses kivikesteks, mis viirukina on aastatuhandeid olnud idamaades hinnatud kaubaks. Ostes paari riaali eest kotikese viirukit, viite koju kõige ehedama Omaani suveniiri.

3.päev P   MUSCAT – NAKHAL – WADI BANI AWF – AL HAJARI MÄED – MISFAT AL ABRYEEN
Peale hommikusööki lahkume hotellist ja alustame 4-päevast ringreisi üle mägede, kõrbe ja wadi’de (suured kuivanud jõesängid) India ookeani rannikule. Sõidame 4-rattaveoga võimsate autodega, millele on jõukohased nii järsud mäed, kivised jõesängid kui kõrbe liivadüünid. Jaguneme neljakaupa autodesse, kogenud juhid on ühtlasi ka giidideks.
Kunagi Al Yarubi dünastia valitsejatele kuulunud Nakhali kindlus on hiljaaegu restaureeritud – näeme kohalikus stiilis sisustatud ruume, mille laed, aknad ja uksed on kaunistatud meisterlike nikerdustega. Katuseterrassidelt saab imetleda ümbritsevat loodust. Kindlusest allpool  oaasi põhjas oleva küla taga leiame vulisevad soojaveeallikad keset rohelisi datliistandusi. Oja on täis kalakesi, kes vette pistetud jalgu kohemaid puhtaks näksima asuvad.
Edasi sõidame mööda maalilist Wadi Bani Awf jõesängi, mis on mägedesse uuristunud juba miljoneid aastaid tagasi.. Teed kohati ei olegi, autod sõidavad lihtsalt mööda jõepõhja kive, vahel natuke ka läbi vee. Kusagil kenas kohas teeme lõunapikniku.
Serpentiintee viib mäeaheliku tippu, kust avamevad kaunid vaated võimsatele mägedele ja sügavatele orgudele. Teele jäävad üksikud külad on ümbritsetud põllulappide, datliistanduste ja puuviljaaedadega, sageli terrasspõldudena.
Teisel pool ahelikku jõuame Al Hamra linnakesse. Kaasaegsed elumajad ümbritsevad kvartalit, kus on säilinud mõned Omaani vanimatest majadest. Kui on aega, vaatame üle paljukiidetud Bait al Safah majamuuseumi ühes neist. Majas elav pere näitab traditsioonilisi töid ja tutvustab rahvakultuuri.
Al Hamra lähedal mäejalamil asub Misfat Al Abriyeen’i külake samasuguste sajanditevanuste majadega. Küla on elamus omaette – sügaval orus  dzunglit  meenutav lopsakas rohelus, mille vahel jalgrajad ühendavad vanu palmilehtedest katusega mudatellistest ehitisi, käigus on sadu aastaid vana veevärk puhta allikaveega, kohvipoe terrassilt levivad kardemoniga araabia kohvi head aroomid,  kottidega koormatud eesel sõiduteel kõrvu autodega, Seda mõnusat olustikku saame pikemalt nautida, majutudes ehedas omaani tüüpi külalistemajas (suured 2-sed toad, madrats põrandal ja tualettruum jagatud, rahvuslik õhtusöök hinnas).

4.päev E   JEBEL SHAMS – JABRIN - NIZWA – KÕRBELAAGER
Peale hommikusööki sõidame Omaani kõrgeimale mäele  Jebel Shamsi (tõlkes Päikesemägi), et heita pilk Jebel Shamsi kõrval laiuvale hiiglaslikule Al Nakhri Kanjonile, mida sageli võrreldakse  Arizonas asuva Suure Kanjoniga.

Omaan on kuulus oma hästisäilinud kõrbekindluste poolest -  selle  päeva marsruudile jääb neid lausa 3 tükki. UNESCO kaitsealune Bahla kindlus on üks suurematest Omaanis ja  Jabrini kindluslossi peetakse üheks ilusamaks, eriti kuulsad on ta kaunid värvilised  laemaalingud.
Külastame Jabrini lossi ja saame teada, mida selle müüridelt minevikus vaenlastele kaela kallati – eks ikka kuuma datlisiirupit.
Jõuame  Nizwasse - see oli kunagi Omaani sisemaa pealinn ja üks tähtsamaid linnu tänaseni. 17. sajandil Imaam bin Saif Al Yarubi poolt ehitatud kindluse kõrge ümmarguse torni tipust paistab kogu linn. Kuulsal Nizwa turul kaubitsetakse nii toidukauba ja maitseainete kui ka kaunite kuld- ja hõbeesemetega, reedeti lisaks veel elusloomadega. Küllap leiab igaüks  endale midagi meeldivat mälestuseks koju kaasa viimiseks.
Lõunasöök mõnes kohalikus restoranis.

Sõit jätkub kõrbe suunas. Wahiba liivakõrb on hiiglaslik ala – põhjast lõunasse  180 km ja idast läände 80 km, kaetud kuni 100 m kõrguste punaste liivadüünidega, mis tuulte käes aina oma kuju muudavad. Kõrbelaagrisse tuleb varakult jõuda, sest päike loojub sel päeval pisut enne kella 6.
Oleme lahke beduiinipere külalisteks, meie laager on tõeline kõrbeelaniku kodu keset liivamerd, kus pole isegi elektrit.  Gaasitulel valmistatakse meile ehtne beduiini õhtusöök, palmilehtedest onnis ja kaugemal tualettruumis askeldamiseks antakse latern ja kaasa võtame ka oma taskulambi. Õhtul võib istuda terassi vaipadel ja juua araabia kohvi, ööjahedust toob  kõrbetuul, magama uinutab vaikus ja tähed siravad pea kohal.

5.päev T    KÕRBELAAGER – WAHIBA KÕRB – WADI BANI KHALID – KILPKONNARANNIK
Päeva alustuseks võiks ronida laagri taga körguvale hiiglaslikule liivadüünile ja vaadata ära looduse poolt tasuta  pakutav imeline vaatemäng – päikesetõus kõrbes.
Tassike  lõkkel keedetud araabia kohvi ja korralik hommikusöök teeb tuju nii heaks, et kõik julgevad ronida kaameli selga ja teoks saab pooletunnine karavaniretk.

Seejärel jätame kõrbe seljataha ja sõidame  ühte populaarsemassse puhkekohta Wadi Bani Khalid.  Kontrastina peaaegu elutule kõrbele lokkab seal aasta läbi rohelus ja vuliseb allikatest voolav kristallselge vesi.  Kõnnime pisut, ujume järves, lõõgastume ja lõunastame kohalikus restoranis.

Võtame suuna India ookeani ääres Ras Al Haddi lähedal asuvasse Kilpkonnaranniku kuurorti.
See rannikuosa on tuntud kui haruldaste roheliste merekilpkonnade pesitsusala. Need kilpkonnad on pikaealised ja suured - täiskasvanud isendid kuni meetripikkuste kilpide all võivad kaaluda kuni 130 kg. Emasloomad kaevavad kaldaliiva sisse augud, kuhu munevad kuni 100 muna, ajavad augud kiiresti kinni ja kaovad jälle merre. Umbes 60 päeva pärast kooruvad tillukesed pojad, kes liivast pääsedes kohe vette vudivad. Põhiline pesade kaevamise aeg on  kuumadel suvekuudel, aga nähakse neid ka talvel.  Ohustatud liigina on nad range kaitse all ja turistid võivad käia neid ööpimeduses piilumas ainult koos kohaliku giidiga.
Peale majutust ja korralikku õhtusööki sõidame kaitsealale, et hea õnne korral näha kilpkonna..

Meie numbritoad on eemalt vaadates tüüpilised araabia stiilis barasti hütid, mille seinad on palmilehtedest ja katus rohumattidest, seestpoolt on pilt üllatav – seinad ja laed kaetud triibulise rahvusliku kangaga, olemas konditsioneer, TV, külmik ja kaasaegne vannituba (kompleks renoveeritud 2017)

6.päev K   KILPKONNARANNIK - SUR – WADI TIWI - WADI SHAB – BIMMAH – MUSCAT
Pärast hommikusööki veedame paar tunnikest oma kuurordi rannas ja naudime India ookeani sooja vett.  Seejärel võtame suuna tagasi pealinna mööda korralikku rannikumagistraali, peatustega põnevates kohtades.

Sur on ammustest aegadest olnud üks tähtsamaid sadamalinnu, kus veel tänaseni on elus kohalike laevade dhow’de ehitamise kunst, vaatame üht väikest vahvat paaditöökoda.
Sõidame mööda Qalhati linnast, seal asub Omaani üks tähtsaim tööstusettevõte  - vedelgaasitehas, kus maagaas kõrge rõhu all vedelikuks muudetakse ja hiigelsuurte tankeritega  üle maailma laiali veetakse. Kõrgete korstnatornide otsas on sageli näha tulelonte.
Vaikses Tiwi kalurikülas pöörame järjekordsesse wadissse, veidi maad saab sõita autoga piki maalilist jõesängi.
Peatuse teeme ka  kauni Wadi Shabi suudmes..
Lõunasöök kusagil kohalikus restoranis.
Käime  mereveega täitunud sügava Bimmah karstikoopa juures, kus kohalikud noored harrastavad kaljult vette hüppamist.
Ringreis lõpeb juba tuttava Muscati hotelli juures, kus majutume kuni kojusõiduni.

7.päev  N   MUSCAT
Peale hommikusööki sõidame kohaliku giidi saatel bussiga linnaekskursioonile. Kõigepealt külastame Muscati Kuninglikku Ooperimaja. See on  sultani käsul püstitatud imeilus ehitis, mille maailmatasemel lavatehnika ja 4542 vilega oreli on ehitanud kuulus Saksa firma. Mängukavas on kontserdid, ooper ja ballett, mida etendavad külalisesinejad kogu maailmast.

Sõidame Muscati vanalinna  Muttrah sadamasse, kus saab näha uhkeid jahte kõrvuti traditsiooniliste paatide dhow’dega, sageli näeb ka mõnda sultani isiklikku jahti.

Värava tagant saab näha Sultan Qaboos’i  Al Alami paleed. Sultanil on üle maa kokku 8 paleed ja see pealinnas asuv  on ühtaegu nii sultani elu- kui töökoht, samuti tähtsate külaliste  vastuvõtu ja riiklike tseremooniate korraldamise paik. Palee asub  lahe kaldal, kahelt poolt valvavad sissepääsu lahte ja sadamasse 16. saj.  portugali vallutajate poolt ehitatud kindlused Al Jalali ja Al Mirani. 

Külastame  Bait al Zubair Muuseumi – see on armas klassikaline koduloomuuseum, mis tutvustab rahvuslikku kultuuripärandit, käsitööd, relvi, varasemat kodusisustust ja elu-olu.

Õhtupoolik puhkuseks hotelli katuseterrassil või mererannas.

8.päev R  MUSCAT
Peale hommikusööki sõidame paadiga mereretkele lootuses näha delfiine ja vaalasid. Pakutakse ka pikemaid sõite koos snorgeldamisega, uurime veel, mida võtta.

Ülejäänud päeva jätame vabaks päikesepuhkuse jaoks või ostlemiseks lähedalasuvas kaubanduskeskuses.  Hotellitoad on tasutud järgmise päevani - seega meie käsutuses kuni ärasõiduni.
Hilisõhtul umbes kella 23 paiku sõidame lennujaama.

9.päev L  KOJULEND  Lend väljub Muscatist kell 1.20, Tallinna jõudmine lennuplaani järgi kell 17.35.
Ooteaja Istanbulis lendude  vahel täidame 2,5 tunnise bussiekskursiooniga mööda Istanbuli koos kohaliku giidiga.

 

SOODUSHIND: 1790.-     HIND: 1890.-

SOODUSHIND KEHTIB reisi tellimisel otse  Perereisidest:
- registreerumisel enne 1. märtsi 2018

HIND SISALDAB:
-
lennupiletid Tallinn-Istanbul-Muscat ja Muscat-Istanbul-Tallinn koos kõigi maksudega
- äraantav pagas kuni 30 kg ja käsipagas kuni 8 kg
- toitlustus lendudel
- transfer taksoga lennujaamast hotelli
- Omaani viisa
- majutus 5 ööd Muscatis hotellis 3* (2-sed toad koos hommikusöögiga, v.a. ärasõidu öö)
- 4-päevane ringreis autodega, autojuhtide teenus ja majutused-söögid
- majutus 3 ööd ringreisi vältel  (2-sed toad  koos õhtusöögi ja hommikusöögiga)
- 4 lõunasööki ringreisi päevadel
- ringreisil külastatavate vaatamisväärsuste sissepääsupiletid
- linnaekskursioon Muscatis koos kohustusliku kohaliku giidiga
- bussiekskursioon Istanbulis koos kohaliku giidiga
- ooperimaja külastuse sissepääs
- Bait al Zubair muuseumi sissepääs
- eestikeelne reisijuht

Majutustest: Loomulikult on Omaanis olemas ka basseiniga nn “kõrbelaagreid” ja hulgaliselt kõikjal ühesuguseid tärnihotelle, aga meie püüame vältida kitši ja saada nii ehedat elamust kui võimalik.

LISATASU EEST (hinnad võivad muutuda, täpsustame enne reisi)
- kaamelisõit kõrbelaagris (ca 5 OR)
- kilpkonnade kaitseala külastus koos giidiga  (ca 2-3 OR)
- delfiinivaatluse paadisõit (ca 18-25 OR)
- taksosõit Muscatis (vajadusel individuaalselt)
- taksosõit hotellist lennujaama (ca 6-9 OR auto kohta)
- jootraha juhtidele ja kohalikule giidile (ca 20 OR)

NB! Reisikorraldajana jätame endale õiguse teha programmis väikesi muudatusi, kui seda nõuavad meist sõltumatud asjaolud.

KINDLUSTUS:
- reisi tervisekindlustuse poliis on kohustuslik, soovitav koos reisitõrke lisakaitsega

VIISANÕUDED   Eesti passi omanikele:
- pass peab kehtima 6 kuud peale reisi lõppu ja seal ei tohi olla Iisraeli templit (palun kontrollige ise, sest meie passiandmeid ei kogu)
- viisatempli saame saabudes lennujaamas ja see maksab 5 riaali (ca 12 eur, reisi hinnas)

RAHA: Omaani riaal (OMR, kohapeal ka R.O. või OR)
Kurss euroga kõigub koos dollari kursiga, meie eelmiste reiside ajal on kõikunud vahemikus 2,0 – 2,5
Kurss okt. 2017 on 1 OMR = 2,24 EUR. Eestis osta ei saa, Muscati lennujaamas saab vahetada letis või võtta kaardiga riaale automaadist nagu kodus. Ka meie hotellis on nii rahavahetus kui ATM.

RIIETUS: Tavaline mõnus sooja ilma riietus, mis ei ole liigselt paljastav. Ainult mošee külastusel on naistel nõutav randmeteni pikkade varrukatega mitte pitsist ega läbipaistev ülemine osa ja pikad püksid või täiesti pikk seelik, peakatteks rätik või suur sall. Meestel soovitavalt pikad püksid, varrukas võib olla lühike. Mugavad jalanõud looduses liikumiseks. Hotelli basseini ääres sobivad bikiinid, aga Wadi bani Khalidi järves ujumiseks peaks seljas olema ka T-särk, sest seal puhkavad ka kohalikud.

INFO ILMA KOHTA:
Oktoobris on Muscatis ja selle ümbruses  pikaajaline keskmine temperatuur +30°C  (min +25°C, max +35°C).
Merevee temperatuur on keskmiselt  +29°C. Ringreisi autod on konditsioneeriga.

INFO:    Reisibüroo Perereisid 
Tartu, Ülikooli 12, tel.52 26 257, 7420 339, 6313 645 
e-mail: pere@kiirtee.ee   www.perereisid.ee


SIIN SAATE REISILE REGISTREERUDA VÕI LISAINFOT KÜSIDA:
Teie nimi:
Telefon:
E-mail:
Reisitellimus - reis, kuupäev, sõitjate nimed ja isikukoodid, kodune aadress, lisateenused, erisoovid: